rozšířené vyhledávání
Obec Chyňava
Obec Chyňava

Škola v obci a navazující druhý stupeň ZŠ

Informace pro rodiče a veřejnost o tom, jak to je se školou a co se plánuje.

Vážení spoluobčané, 

jistě z různých sdělovacích prostředků slyšíte, jak bují školní turistika, jak je těžké umístit děti na 2. stupeň ZŠ a jak se vše svádí na samosprávy. Problematika školství je dost složitá záležitost, která se neustále mění. Rád bych vás seznámil s věcmi, které podnikáme a vysvětlil, co obec vše dělá. 

Nejdříve se zaměříme na naši ZŠ a MŠ. Není nám lhostejný vývoj naší ZŠ a MŠ. Ale pokud se máme rozhodnout pro rozšíření, anebo dokonce pro nějakou stavbu, potřebujeme si vše důkladně rozmyslet. Určitě si někteří z vás vzpomenou na to, že před několika málo lety bylo v naší škole o skoro 50% dětí méně. A postavit novou školu za několik stovek miliónů, aby nám pak zůstala budova, která je skoro prázdná, tak to opravdu nikdo nechce. Proto byl dán pokyn na vypracování demografické studie vývoje obyvatelstva pro naši obec a další obecní části. Potřebujeme vědět, co můžeme očekávat a podle toho můžeme začít plánovat, co dále. Samozřejmě nečekáme pouze na tuto studii, která nám může napovědět, ale společnost Warex připravuje projekt na přístavbu školy a to formou kontejnerů. A v neposlední řadě započne studie proveditelnosti nástavby na nynější MŠ. Jakmile se nám do rukou dostanou všechna potřebná data, může se přistoupit k nějakému řešení. Protože nejhorší je, pokud se dělají unáhlená řešení, která na první pohled vypadají pěkně, ale v dlouhodobém plánování nepřinesou nic dobrého. Priorita je mít dostatek míst pro děti s trvalým bydlištěm v naší obci a našich obecních částech. 

A nyní 2. stupeň ZŠ. Velice problematické téma, které se řeší už přes rok. Jak mnozí víte, tak naše obec se spojila s Hýskovem a Nižborem a společně řešíme výstavbu svazkové školy, která bude v Hýskově. Není to opravdu nic jednoduchého, protože postavit školu není to samé, jako postavit dům. Nedovedete si představit ty podmínky od hygieny a jiných dotčených orgánů. Nyní máme na stole několik možných variant a ani jedna není vůbec jednoduchým projektem. V nejbližších dnech bude jedna z mnoha dalších schůzek s paní Šmolcnopovou (starostka Hýskov) a s paní Zuskovou (starostka Nižbor) a také firmou Spektra Pro, která má přípravu školy na starosti. Budeme řešit, která varianta bude nejlepší a jakou cestou půjdeme. Jakmile bude vše jasné, tak to bude zveřejněno. 

Proč si nepostavíme školu jen pro nás? Možná se vám tato otázka honí hlavou. Je to jednoduché. Jde o peníze a o dotace. Jen tato škola, kterou plánujeme v Hýskově, bude za stovky miliónů. Stát se snaží přispívat na větší projekty. Postavit si školu pro sebe, kde budou paralelní třídy, které třeba nenaplníme a budeme mít budovu, která nebude vytížená a ekonomicky nevýhodná. Jak jsem již psal, zavzpomínejte na to, jak to vypadalo nedávno s naším prvním stupněm. Pokud půjdeme do svazkové školy s okolními obcemi (nejsme jediní, kdo o ni uvažuje), máme větší šanci dostat dotaci. Každopádně žádostí je hodně a peněz málo. 

Jak to bude nyní a co další roky, než bude škola hotová? Máme podepsané dvě smlouvy s městem Beroun a s Loděnicemi. Zde bychom se teoreticky měli vejít a děti zde mohou nastoupit. Samozřejmě žádná ze smluv nám negarantuje určitý počet žáků, kteří budou přijati. Každé město se musí chránit a mít především místo pro "své" děti. Děláme v tomto maximum, ale jednání a to především s Berounem, nejsou vůbec jednoduchá. Proto věříme, že letos (jako předchozí rok) se děti do škol dostanou a příští rok už budeme mít nějakým způsobem zajištěné svoje třídy a to třeba i nějaké přechodné řešení, než-li se otevře svazková škola. 

Berte prosím tento článek, jako aktuální informace k dnešnímu dni. Vše se může měnit postupem času. 

Děkuji, 
Ing. Zdeněk Steiner
starosta

Datum vložení: 13. 4. 2023 11:00
Datum poslední aktualizace: 13. 4. 2023 12:05
Autor: ing. Zdeněk Steiner

kamery

Obec Chyňava je monitorována kamerovým systémem se záznamem

Záchranný kruh

 

Czechpoint

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12
1
13 14
15 16 17 18 19
1
20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4